wtorek, 11 października 2011

Masaż Segmentarny (zasady, warunki, kolejność opracowania, chwyty specjalne)


To jeden z rodzajów masażu, składa się z szeregu chwytów i opracowań. Wykonuje się ściśle określone techniki w odpowiedniej kolejności z uwzględnieniem zasad dawkowania.
Techniki masażu segmentarnego pozwalają na wykonanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej.
Masaż segmentarny ma szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wew. Głównym założeniem masażu jest opracowanie każdej odruchowej zmiany tkankowej.
Choroby narządów wew. na drodze odruchowej wywołują procesy chorobowe w odpowiednich tkankach odruchowe zmiany chorobowe obejmują segmenty skórne przynależne narządom wew. oraz tkanka łączna, mięśniowa, kostna, naczynia krwionośne, kręgosłup.
Odruchowe zmiany narządów wew. są odczuwane, jako ból. Narządy wew. Przenosza zmiany odruchowe na swoje segmenty skórne, dlatego z nadwrażliwości danego segment ( pola Heda) można określić stan narządów wew.
Head 1986 r. jako pierwszy zwrócił uwagę ze w chorobie poszczególnych narządów wew. pewne odcinki skory wskazują wzmożona wrażliwość na ucisk, dotyk, ciepło i zimno, gdy w normalnych warunkach bodźce te odbierane są łagodnie.
Zasloga Heada jest przyporządkowanie narządów wew. pewnych odcinków skory. Przedstawił to w formie graficznej.

Luk odruchowy to droga, jaka przebywa pobudzenie od receptora do efektora. Każdy ruch odruchowy składa się z 5 podstawowych elementów: receptor, droga dośrodkowa ( aferentna), ośrodek nerwowy, droga odśrodkowa ( eferentna), efektor.

Luk odruchowy autonomiczny :
 
 LISTNUM 1) Łuk trzewno skórny przebiega od narządów wew. do skory, objawami tego odruchu jest występowanie przeczulicy skory, zwierzenie naczyń włosowatych, napięcie skórne.
 LISTNUM 2) Łuk trzewno trzewny ciągnie się od narządów wew. do narządów wew., objawem jest wzajemne oddziaływanie narządów.
 LISTNUM 3) Łuk trzewno mięśniowy ruchowy prowadzi od narządów wew. do mięsni, objawem tego odruchu jest wzmożone napięcie mięśniowe
 LISTNUM 4) Łuk skórno trzewny jest podstawa masażu segmentarnego odchodzi od receptora skórnego ( może również przechodzić z tkanki podskórnej, mięsni, ścięgien) do narządów wew., objawem jest regulacja czynności poszczególnych narządów 
 
Punkty maksymalne to strefa zmieniona odruchowo w poszczególnych jednostkach chorobowych, które wykazują w niektórych ściśle określonych miejscach szczególna wrażliwość na ból.
Do wykrywania punktów maksymalnych:
* używamy złączonych palców ustawionych pionowo do powierzchni masowanej, tkanki te stwierdzamy na podstawie tępego lub ostrego bólu o charakterze kującym.
* wykrywamy je za pomocą metalowej kulki o średnicy 1 cm, przesuwamy ja po skórze z lekkim uciskiem. W miejscu wzmożonej wrażliwości pacjent odczuwa ból.

Zasady i warunki przy wykonywaniu masażu segmentarnego:
 
1) czas trwania jednej „części segmentowej” wynosi od 20 do 30 min.
2) masaż nie powinien sprawiać choremu bólu, nie należy przekraczać granicy bólu, masaż dostosowujemy do aktualnych i indywidualnych odczuć chorego pierwsze masaże wykonujemy delikatne, aby przystosować tkanki do masaży zasadniczych.
3) liczba masaży jest nieograniczona, masujemy aż do usuniecia wszystkich uchwytnych zmian odruchowych. Jeśli po zlikwidowaniu tych zmian będziemy masować nadal to zmiany odruchowe powrócą na nowo.
4) zabiegi można wykonywać w cięższych przypadkach, co 2 dzień albo 2 razy w tygodniu po 20 masażach należy zrobić przerwę 10-14 dni po przerwie masujemy, co 2 dzień lub 2 razy w tygodniu.
5) Przy masażu segmentarnych nie używa się środków poślizgowych ze względu na zaburzenia wyczucia palpacyjnego.
6) punkty maksymalne masujemy od początku terapii i stopniowo je usuwamy, masujemy je łagodniej  niż otoczenie.
7) Zabiegi terapii segmentarnej w poszczególnych jednostkach chorób musimy najpierw wyszukać wszystkie zmiany odruchowe w tkankach oraz punkty maksymalne.
8) Każdy chwyt masażu zarówno diagnostyczny i leczniczy powinien być przeprowadzony i zakończony głaskaniem.
9) Każdy chwyt zaczynamy odnowa.
10) Każdy chwyt powtarzamy 2 razy.
11) Każdy chwyt powinien być poprzedzony i zakończony chwytami diagnostycznymi celem stwierdzenia poprawności wykonania masażu jak również poprawności całego leczenia.
12) Ze względu na występujące u masażysty różnica w sile czucia temp. Pomiędzy ręka lewa a prawa tam gdzie jest to możliwe używamy tej samej reki.
13) Masaż segmentarny zawsze rozpoczynamy od opracowania kręgosłupa ( korzeni nerwowych ).
14) Kierunek masażu jest dogłowowy i dokregosłópowy.
15) W pierwszej kolejności musimy usunąć napięcia powierzchowne a później strefy naczyń głębiej położonych.

Techniki stosowane w masażu segmentarnym :
 
* Głaskanie
* Rozcieranie ( klasyczne i segmentarny = koliste )

Chwyty specjalne:
 
* piłowanie male i duże
* przyśrubowanie
* chwyt międzykolczysty
* rolowanie
* chwyt posuwu
* chwyt ciągnienia
* chwyt około łopatkowy
* chwyt podłopatkowy
* chwyt biodrowy
* sprężynowanie klatki piersiowej


Kolejność opracowania :
 
1) grzbiet
2) miednica
3) klatka piersiowa
4) kark i Glowa
5) brzuch
6) kończyny

Przesuniecie odruchowe to zmiany chorobowe powstałe na drodze odruchowej w tkankach uprzednio zdrowych na skutek nie właściwie wykonanego masażu.
     

 

1 komentarz:

  1. Przede wszystkim trzeba zacząć od diagnozy, nie każdą kontuzje czy schorzenie można masować. Są przypadki, że ratunkiem jest interwencja chirurgiczna a dopiero potem rehabilitacja. Tak może być przy dolegliwości opisanej na tej stronie. Dlatego najpierw wizyta u lekarza i dopiero trzymanie się planu leczenia.

    OdpowiedzUsuń